STRONA GŁÓWNA

SZKOŁA

Wydarzenia

Informacje Ogólne

Nasz patron

Klasy

Przyjaciel Szkoły

Program Wychowawczy

X-lecie Opolskiej "Siódemki"

Kontakt

Rekrutacja

SUKCESY

Osiągnięcia

Nasze Orły
Laureaci i Finaliści PG7
Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe 2010/2011
Prymus Opolszczyzny
Wyniki Egzaminu Gimnazjalnego w PG7
KADRA

Rada Pedagogiczna

DZIAŁANIA

Zajęcia Pozalekcyjne

Współpraca z zagranicą

Projekty

Wolontariat

Samorząd Szkolny
Złote Klucze
Bal Karnawałowy
DLA UCZNIÓW

Plan lekcji

Zastępstwa
Zajęcia wyrównawcze
Zajęcia sportowe
Pomoce edukacyjne dla uczniów
DLA RODZICÓW
Współpraca z Rodzicami
Rekrutacja
Warunki ubezpieczenia
Wyniki Egzaminu Gimnazjalnego w PG7
Wykaz podręczników w roku szkolnym 2011/2012
DLA NAUCZYCIELI
Plan lekcji
Plan dyżurów
Arkusze obserwacji
DOKUMENTY
WZO PG 7
Statut PG 7
Gimnazjalny strój uczniowski
Stypendium dla uczniów
Duplikat legitymacji
Duplikat świadectwa
Karta motorowerowa 

 

WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁĄ PARTNERSKĄ Z INGOLSTADT
W NIEMCZECH

  

Od dziewięciu lat Publiczne Gimnazjum nr 7 w Opolu współpracuje z bawarska szkołą Gnadenthol - Mädchenrealschule w Ingolstadt. Rokrocznie wiosną grupa kilkunastu uczniów  PG7 wyjeżdża na 8 dni do Ingolstadt, z kolei niemieccy partnerzy naszej szkoły przyjeżdżają jesienią z rewizytą do Opola.

Każde ze wspólnych spotkań jest bardzo bogate w różnorodne przedsięwzięcia mające na celu przede wszystkim wzajemne przybliżenie kultur, stylu życia, obyczaju każdego z państw. Do najciekawszych projektów zrealizowanych dotychczas należą z pewnością „Wspólne gotowanie”, „Foto safari” czy zredagowanie przewodnika polsko – niemiecko - angielskiego pt. „Opolszczyzna znana i nieznana”. Podczas każdej z wizyt obie grupy mają również okazję do zwiedzania najpiękniejszych miejsc, poznania osobliwości Monachium, Regensburga, Norynbergi, a w Polsce Wrocławia, Krakowa czy Zakopanego. Wspólnie spędzony czas to nie tylko czas wzajemnego poznania się, dobrej zabawy i nauki lecz również doskonała okazja do zawarcia znajomości, a nie jednokrotnie przyjaźni trwającej przez długie lata.

  

ROK SZKOLNY 2011/2012

 

W dniach 6.-12.10.2011r. gościliśmy w naszej szkole 11 uczennic i 2 nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Ingolstadt w Niemczech. W wymianie szkolnej wzięli udział nasi uczniowie, którzy wiosną byli z wizytą w Bawarii. 

 

 

 

 

     W ramach wymiany uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach,  przygotowanych specjalnie dla nich, m.in.  uczyli się tańczyć salsę (zajęcia prowadziła p. Joanna Kot-Bryła), rywalizowali w rozgrywkach sportowych (p. Dorota Szczepanik), wyszywali haftem matematycznym (p. Magdalena Wąsacz). Uczennice z Niemiec miały również możliwość obserwować zajęcia lekcyjne w naszej szkole.

 

 

 

 

     Stałym punktem programu wymiany są również wspólne wycieczki. Pierwszego dnia wizyty pokazaliśmy naszym gościom najpiękniejsze zakątki Opola.  W następnych dniach zwiedzaliśmy Kraków, Kowary (Park Miniatur Dolnego Śląska)  oraz Karpacz.

 

 

 

 

 

 

Byliśmy  również z wizytą w opolskim Ratuszu, gdzie spotkał się z nami pan Krzysztof Początek - zastępca Prezydenta Miasta Opola.

 

 

 

 

 

 

Tegoroczna wizyta zbiegła się z jubileuszem 10-lecia współpracy pomiędzy naszymi szkołami. Z tej okazji przygotowaliśmy uroczystość, w której oprócz uczestników wymiany i dyrekcji naszej szkoły wzięli udział zaproszeni goście: pani Krystyna Dworecka – zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty, pani Joanna Juszko – inicjatorka wymiany ze szkołą w Ingolstadt, pierwsza nauczycielka języka niemieckiego  w PG 7 oraz pani Stanisława Namysło – poprzednia dyrektor szkoły, która podpisała umowę o współpracy szkół.

 

 

 

 

 

     Już na wiosnę kolejna wymiana, tym razem nasi uczniowie  pojadą do Ingolstadt.

     Opiekunami wymiany były panie Beata Czyszczoń  i Izabela Szczepańska.

 

 

 

 

 

 

Prezentacja podsumowująca 10-letnią współpracę szkół
(do pobrania)

  

ROK SZKOLNY 2007/2008

 

11 października 2007r. przyjechały do PG 7 uczennice z zaprzyjaźnionej szkoły w Ingolstadt w Niemczech. Po dwunastogodzinnej, męczącej podróży, około 8:00 rano pojawiły się na dworcu PKS w Opolu, skąd poszliśmy do naszego gimnazjum, pokazując im po drodze ciekawe budynki w mieście. W szkole czekało już na naszych  gości śniadanie. Po wspólnym posiłku oprowadziłyśmy nasze partnerki po szkole. Bardzo podobały im się niektóre klasy, jak choćby sala od matematyki p.Stasch.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Codziennie zabieraliśmy nasze partnerki do szkoły na lekcje, aby zobaczyły, jak uczy się młodzież w Polsce. Niemki stwierdziły, że u nich jest podobnie, tylko że mają innej długości przerwy. Oprócz zajęć lekcyjnych w programie znalazły się także atrakcje, jak choćby nauka tańca towarzyskiego i tańcu hip-hop.

 

 

 

Wspólnie uczestniczyliśmy w dyskotece, ale nie wszystkie Niemki były zachwycone zabawą ponieważ muzyka nie przypadła im do gustu. Pokazałyśmy dziewczynom z Ingolstadt także Skansen Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Były zdziwione, że ludzie kiedyś tak mogli mieszkać.

 

 

 

Po zajęciach w szkole musieliśmy naszym partnerkom zagospodarować czas, dlatego zabieraliśmy je na zakupy i spacery.

 

 

W trakcie wymiany odbyła się także dwudniowa wycieczka. Odwiedziliśmy Kraków, w którym nasz partnerki mogły zobaczyć ciekawe zabytki oraz dowiedzieć się wiele na temat historii tego miasta. Następnie wszyscy pojechaliśmy do Wieliczki, gdzie zwiedziliśmy kopalnię. Wszystkim bardzo się podobało.

 

 

Na końcu  dotarliśmy do Zakopanego. Tu spędziliśmy noc w ślicznym góralskim domu. Kolejnego dnia po śniadaniu spakowaliśmy rzeczy i ruszyliśmy zwiedzać Zakopane. Wybraliśmy się na skocznie narciarskie, a następnie wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę.

 

 

 

Wymiana była udana. Wszyscy bardzo się zżyli i trudno było się rozstawać.  Na pewno wielu uczestników wymiany będzie utrzymywać kontakty z rówieśnikami z Niemczech.

  

ROK SZKOLNY 2006/2007

 

           

                     

       Już od sześciu lat w ramach partnerskiej współpracy z żeńską szkołą Gnathenthall Madchenrealschule w Ingolstadt uczennice Publicznego Gimnazjum nr 7 w Opolu wyjeżdżają wraz z nauczycielami uczącymi języków obcych do Niemiec, by poznawać tradycję, kulturę tego kraju, a także doskonalić swoje umiejętności związane z posługiwaniem się językiem niemieckim. Mają również możliwość zwiedzenia, poznania najciekawszych miejsc Bawarii.

 

 

      

 

       W roku szkolnym 2006/2007 w dniach 5-12 października miała już miejsce wizyta uczennic z Niemiec w naszej szkole.

       W pierwszy dzień wizyty naszych gości zagranicznych zwiedzaliśmy Opole. Nasi znajomi z Niemiec spacerowali dawnymi i zabytkowymi ulicami naszego uroczego miasta, jak i zarówno tymi nieco młodszymi. Głównym elementem naszej wycieczki było zaprezentowanie opolskich zabytków takich jak: Wieża Piastowska, Kościół Franciszkański i rynek.

 

 

       Następnego dnia, czyli w piątek pojechaliśmy do Krakowa, aby zwiedzać polskie miasto wspomnień i marzeń. Nasi przyjaciele z Niemiec zobaczyli Wawel, Kościół Mariacki oraz Rynek.

       W sobotę i niedzielę nasi goście swój czas spędzali w towarzystwie rodzin, u których mieszkali.

       Poniedziałek był dniem obfitym w bogaty program zajęć, bo wykonywaliśmy projekty o nas samych, odbył się kurs tańca, gra w „bule”, a także popołudniowa dyskoteka zapoznawcza.

 

 

 

 

 

 

 

 

                           

 

       We wtorek wyruszyliśmy na wycieczkę do Złotego Stoku, aby móc zwiedzić Kopalnię Złota oraz „odkryć ukryty skarb”, a także do Twierdzy Kłodzkiej, która w tutejszych rejonach jest bardzo popularna.

 

 

       W środę odbyło się ognisko na strzelnicy w Grudzicach, na którym mogliśmy się delektować smakiem świeżego powietrza oraz strzelać, jak i zarówno świetle muzyki grać w gry zespołowe. 

 

       W ostatni dzień wymiany uczestniczyliśmy w spotkaniu z prezydentem miasta Opola, panem Arkadiuszem Karbowiakiem wspólnie z dyrektorem naszej szkoły, panią Stanisławą Namysło.

 

 

 

       Pożegnanie naszych gości z udziałem pani dyrektor naszej szkoły odbyło się na dworcu PKS skąd nasi goście wyruszyli do Niemiec.

       Wizyta ta pozwoliła nam poznać bliżej niemiecką kulturę i obyczaje oraz dostarczyła nam nowe doświadczenia. Był to czas na to, aby w pełni wykorzystać swoje umiejętności posługiwania się językiem obcym.

 

 

  

          W terminie 15-23.04.2007r. odbyła się kolejna partnerska wizyta 10 uczennic naszego gimnazjum w zaprzyjaźnionej żeńskiej szkole GMR w Ingolstadt w Niemczech. Nowością tej wizyty był udział 2 chłopców z klasy II e -  jako że do tej pory w wymianie brały udział tylko dziewczyny.

 

 

 

 

 

 

          Jak co roku nasi uczniowie brali udział w zajęciach lekcyjnych ze swoimi partnerkami, zwiedzali miasto, a potem dzielili się wrażeniami ze swoimi partnerkami.

Ponadto byliśmy na wycieczce w Monachium i pobliskich górach oraz z wizytą u Pani burmistrz miasta Ingolstadt w ratuszu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Jak zwykle w czasie weekendu rodziny , u których mieszkali nasi uczniowie zabierały ich na inne ciekawe wycieczki.

Podczas pożegnania nie obyło się bez łez.

 

  

 

WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁĄ PARTNERSKĄ W LYONIE
WE FRANCJI

 

    

 

         e -Twinning  to program Unii Europejskiej mający na celu wspieranie współpracy bliźniaczych szkól w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Daje on możliwość zawierania międzynarodowych przyjaźni, wymiany poglądów i poznania nowych kultur i obyczajów. Dzięki temu programowi możemy w przyjemny sposób doskonalić swój angielski i poszerzać wiedzę.

 

 

W naszej szkole program e-Twinning jest realizowany od roku szkolnego 2006/2007. Pierwszy projekt zarejestrowany na platformie e-Twinning był realizowany ze szkołą w Lyonie we Francji. Przez 7 miesięcy uczniowie korespondowali ze sobą, wysyłając e-maile w języku angielskim. Obie strony tworzyły blogi, prezentujące swoje miasto i szkołę.  Adres naszego blogu to www.pl-fr.go.pl. Na naszej stronie prezentujemy również tradycje oraz zwyczaje związane z naszym regionem.

    W ramach współpracy zaplanowano wymianę uczniów pomiędzy naszymi szkołami. Uczniowie z Francji w 2007r. przybyli z wizytą do Opola w maju 2007r. i gościli przez 6 dni w domach naszych uczniów.
Program wizyty obejmował: zwiedzanie Opola, wycieczkę do Kopalnie soli w Wieliczce, Krakowa i Kotliny Kłodzkiej ( Strzelnica, Kopalnia czaszek i spacer po parku zdrojowym w Kudowie). Uczniowie mieli okazję spędzić dzień w szkole. Brali udział w zajęciach sztuki i tańca.

 

 

    Nasi uczniowie udali się z rewizytą do Lyonu 2 tygodnie później. W czasie pobytu zwiedzaliśmy Lyon-stare miasto, katedrę, Traboules, Foutviere (Bazylikę na wzgórzu), malowane ściany, Plac Bellacour, les Terraut. Zwiedzaliśmy również BeauJolais-muzeum wina w zamku Rochebonne.

Wymianę przygotowały : pani Agnieszka Wierzbicka i pani Beata Czyszczoń.

         Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie mieli możliwość nawiązania nowych przyjaźni i doskonalenia języka angielskiego i francuskiego. Za w/w projekt nasza szkoła otrzymała „Odznakę Jakości e-Twinning” w roku szkolnym 2007/2008.

Współpraca utrwaliła nas w przekonaniu, że “Więcej nas łączy, niż nas dzieli”.

Mamy nadzieję na podtrzymanie rozpoczętej współpracy. 

W kwietniu 2008 roku zgłosiliśmy się do współpracy z nowym projektem i nową szkołą. Tym razem jest to szkoła z Capraia e Limite w Toskanii we Włoszech.

          W roku szkolnym 2008/2009 będziemy realizować w/w projekt, nawiązywać bliższe kontakty z uczniami z Włoch, poznawać ich kulturę i zwyczaje. Mamy w planie tworzenie wspólnej strony internetowej.

  

WSPÓŁPRACA ZE SZKOŁĄ PARTNERSKĄ Z POCZDAMU
W NIEMCZECH

MEIN BERLIN ...

 

     W dniach 9.05. 2012 – 12.05.2012r. 45-osobowa grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 7 im. Generała Władysława Andersa w Opolu udała się na zaproszenie Hymboldt-Gymnasium do Poczdamu. Celem wyjazdu była promocja Publicznego Gimnazjum nr 7 w mieście partnerskim Opola,  doskonalenie znajomości języka niemieckiego oraz poznanie kultury i cywilizacji Niemiec. W czasie pobytu w szkole uczniowie „Siódemki” mieli możliwość poznania życia szkolnego ich rówieśników z Niemiec. Pan Daniel Macioł – nauczyciel języka niemieckiego, wygłosił referat na temat Śląska Opolskiego i samego Opola.
 

  
 

     Poczdam jest od 1973 roku miastem partnerskim Opola, dlatego też młodzież oprócz spotkań z  Panią Dyrektor, radą pedagogiczną i uczniami Hymboldt-Gymnasium spotkała się z lokalną społecznością oraz przedstawicielami Koła Przyjaciół Opola w Poczdamie. Razem zwiedzali Poczdam, pałace Sanssouci i Cecilienhof, dzielnice holenderską  oraz rosyjską kolonie Alexandrowka.  Wizyta została zakończona ponownym zaproszeniem do Niemiec oraz zaproszeniem nowych przyjaciół z Poczdamu do rewizyty w Opolu. 
 

 
 

      Jak wiadomo podróże kształcą, a języka dobrze się uczyć w kraju, gdzie się nim włada. Dlatego też celem podróży członków koła filmowego z języka niemieckiego nie był sam Poczdam, ale również stolica Niemiec – Berlin.
 

  
 

     W Berlinie uczniowie „Siódemki”  mieli do pokonania istny maraton. Wśród licznych atrakcji, jakie ma do zaproponowania Berlin, młodzież zobaczyła i zwiedziła między innymi: posterunek graniczny Checkpoint Charlie, Bramę Brandenburską, Muzeum Pergamonu, Reichstag i wiele innych.

     Wycieczkę udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu i pomocy wielu osób - Stowarzyszenia Przyjaciół Opola, Urzędu Miasta Opola oraz Klubu Przyjaciół Poczdamu w Opolu.

"Język angielski trochę wyparł język niemiecki, a ja chciałem wzbudzić zachwyt tym językiem" – uzasadnia Pan Daniel Macioł w jednym z odcinków Kuriera Opolskiego. Patrząc na nastroje i wrażenia uczniów w czasie i po wycieczce, można wnioskować, że cel został osiągnięty…

WYCIECZKA DO POCZDAMU I BERLINA

 

     W celu promocji Opola oraz pogłębienia wiedzy członków koła filmowego o kulturze i języku naszych sąsiadów, Pan Daniel Macioł – nauczyciel języka niemieckiego i opiekun koła w PG7, nawiązał kontakt ze szkołą Humboldt-Gymnasium w mieście partnerskim Opola - Poczdamie.

     Efektem tych starań jest wycieczka członków koła do Berlina oraz zaproszenie do Humboldt-Gymnasium.

 

 

 

     W celu realizacji przedsięwzięcia Pan Daniel Macioł napisał projekt z zamiarem otrzymania dotacji, który został przedłożony przez Towarzystwo Przyjaciół Opola, które jest zarazem partnerem w realizacji wyjazdu w Urzędzie Miasta. W wyniku konkursu realizowanego przez Pana Prezydenta Miasta Opola projekt ten otrzymał dofinansowanie.

     My - społeczność „Siódemki”, bardzo się cieszymy z możliwości wyjazdu i mamy nadzieję, że będzie on niepowtarzalny i zapoczątkuje trwałą współpracę. 

 

grafika_szkoly.jpg

FORUM UCZNIOWSKIE NASZEJ SZKOŁY

SZKOLNA GAZETKA "KLEKS"

 

SZKOLNA TELEWIZJA